Güzel burun nasıl olmalı?

Bu sorunun bir cevabı hem var hem yok. Zaten güzel burundan bahsetmek yerine güzel yüzden bahsetmek daha doğru. Bir burun tek başına çok estetik olmayabilir ama bazı yüzlerde çok güzel durabilir. Bu artık çok klişe bir şey ama gerçekten her yüze yakışacak farklı bir burun planlamak gerekiyor. Diğer yandan da belli oranların olması gerekli. Bir çok farklı görüş olmakla beraber herkezin kabul ettiği 8-10 çok bilinen çok kabul görmüş oran var. Bazıları Da Vinci nin olan bu formülleri kullankak yine de ayrı bir birikim gerektiriyor.

Genellikle kuzey avrupa burun şekli ideal kabul edilir. Neden böyle olduğu ayrı bir tartışma konusu olacaktır ama idela kabul edilen ölçümler hep bu insanların burunlarını gösteriyor.
Yıllarca estetik cerahlar bu burun şeklini kalkık, küçük ve hokka olarak gayet yanlış bir şekilde yorumladılar. Bu burunlar tam tersine gayet büyükler. Kalkık olan sadece uçları ve burun sırtları sanılanın aksine düz. Yani alından başlayan burun ucuna kadar bir kaydırak gibi kavisli gelen bir burun sadece eski teknikler ve yaklaşımlar ile ameliyat edilmiş bir burun olabilir. bu 20 sene önce yapılan bir ameliyat için normal ama artık “yapmıyoruz”.

Yorum yapın